Sklep „Złota szata”

Sklep „Złota Szata” został dodany do wiki KF ósmej ery 17 listopada 2015 r. Była to lokacja rodu Marvillów położona w Azeloth.

1. Położenie lokacji: Azeloth, Cesarstwo Vanthijskie

2. Opis lokacji:
Są w Cesarstwie miejsca, które znają wszyscy. A już na pewno każdy, kogo napotkasz na ulicach Azeloth, zapytany o drogę do karczmy, kowala, czy jubilera, u których wyroby lub usługi są najwyższej jakości, odpowie od razu – Polecam „Karczmę pod zatrutym jabłkiem”, „Młotem i kowadłem Rodona” – i bezbłędnie poda wszystkie wskazówki, by dotrzeć do celu. Natomiast, jeżeli spytasz o krawca i podkreślisz, że musi to być bardziej artysta niż szwaczka, zostaniesz skierowany do „Złotej Szaty”, niedużego budynku niedaleko na wschód od Kapliczki Moradina a na południe od miejskiego szpitala. Jest to sklep należący do Astenny Marvill. Solidne kamienne fundamenty, na których wzniesiono niemal sześciometrowy warsztat – wysokość izby głównej plus poddasze. Mniej więcej do połowy wysokości ułożone starannie kamienie połączone zaprawą murarską stanowią trwałą podstawę budynku i trzymają w pionie komin, z którego często unosi się pachnący jałowcem dym.

Sklep „Złota Szata” był jednym z tych miejsc, w których dobrze czuł się niemal każdy. O ile masz jakiekolwiek poczucie smaku i estetyki odnajdziesz tutaj miłą atmosferę, zapewnioną przez przytulnie urządzoną salę główną oraz fachową obsługę, w skład której wchodzą krawcowe i krawcy wyuczeni przez znaną w całym Cesarstwie mistrzynię igły i nici Astennę Marvill. Sklep jest dobrze oświetlony. Pomijając dwie pary ciężkich dębowych okiennic, pod sufitem znajdującym się mniej więcej na wysokości dwóch i pół metra wisi kandelabr. Stary łańcuch zgrzyta od czasu do czasu, kiedy wiatr zawieje przez drzwi wejściowe. Skoro już o drzwiach mowa, są solidnie wykonane, z drzewa dębowego wzmacnianego metalowymi poprzeczkami na wysokości kolan i głowy przeciętnego ludzkiego klienta sklepu „Złota Szata”. Naprzeciw wejścia znajduje się dość okazały, ale nie przesadny kominek, w którym zawsze, gdy sklep jest czynny, a na zewnątrz panuje chłód lub szaleje burza, płonie ogień i gałązki jałowca, co potęguje tylko przyjemną atmosferę panującą w izbie głównej. Przy wejściu pierwsze, co przywita oczy wchodzących to pełna paleta barwnych tkanin i materiałów, sprowadzanych z dalekich stron Fallathanu. Bele zwiewnych jedwabi oraz ciężkich jak ulewne deszcze wełnianych surowców na płaszcze podróżne. Kto wejdzie dalej, będzie mógł podziwiać całą resztę bogatego asortymentu: doszywki, kliny, kołeczki do przetykania robione z kości egzotycznych istot, gotowe szablony, wzory, próbki tych najbardziej niezwykłych materiałów, które można dostać jedynie na zamówienie. W kącie, tuż przy południowej ścianie, ukryta w cieniu stoi para manekinów używanych do prezentacji wszystkich cudów wychodzących spod igły krawców. Za ladą znajdują się nieduże drzwi zamykane na solidny, zdobiony zamek, do którego klucz Astenna nosi zawsze w kieszeni lub na szyi, na srebrnym łańcuszku pozwalając srebrzystym liniom zalotnie opierać się na jej dekolcie. Za nimi znajduje się skromny magazyn i zaplecze krawieckie. Oprócz skrzyń wypełnionych futrami i skórami zwierząt, regałów, które uginają się od ciężaru beli materiałów, stoją tam krosna krawieckie. Podobno są to ulubione krosna Astenny. Praktykantki opowiadają, jak wiele razy Mistrzyni szła na zaplecze, zamykała się od środka i całymi godzinami pracowała przy krosnach. Czas spędzony przy krosnach sprawiał jej przyjemność, relaksował i stwarzał okazje do refleksji i przemyśleń zarówno nad przeszłością jak i przyszłością.

3. Historia lokacji:
„Złota Szata” po raz pierwszy otwarła swe drzwi dla klientów pewnego mroźnego dnia w miesiącu Naqarion w 4360 roku. Sklep i zakład krawiecki w jednym, na początku swej działalności tak naprawdę bardzo słabo prosperował. Wpierw trzeba było pozyskać pierwszych nabywców na uszyte przez Astennę stroje. Zanim młoda krawcowa pośród mieszkańców stolicy zdobyła miano „Kupieckiej baronowej” minęło pięć długich, trudnych lat. Ale była to doskonała dla niej lekcja życia. Inicjatorem założenia sklepu był ojciec Astenny, Otis Marvill. On, jako rzemieślnik, a potem kupiec, miał wyjątkowy dar do pomnażania swojego majątku. W swej córce widział kontynuatorkę dzieła, które zapoczątkował. W dniu dwudziestych urodzin wręczył Astennie dokument potwierdzający, że staje się od tej chwili właścicielką „Złotej Szaty”. Jej matka była krawcową, która wiele godzin spędzała z igłą w ręku. Posiadała dużą wiedzę o najprzeróżniejszych gatunkach tkanin i kamieni szlachetnych. Oczywiście nie byłaby sobą, gdyby nie przekazała tych mądrości córce. Astenna nie tylko ucieszyła się z prezentu ojca, ale rozumiała, że jest to też sprawdzian, czy okaże się zaradną kobietą w środowisku kupieckim, gdzie dominowali mężczyźni. Będzie zarówno właścicielką, jak i główną krawcową, mającą za zadanie nadzorować produkcję sklepowego asortymentu szat oraz dodatków. Jej głównym celem będzie wdrażanie nowych fasonów, sprzedaż biżuterii, kupno i sprzedaż tkanin, a także zrobić wszystko, by Złota Szata cieszyła się jak najlepszą renomą. Nie może przecież zawieść rodziców ani tych, którzy ją wspierają.
11 Webal’a 4363 roku Astenna Marvill przybywa do nowo powstającego Wolnego Miasta Foeduum. Na jej podjętą decyzję, aby nawiązać kontakty handlowe właśnie w tym miejscu miała wpływ przede wszystkim dogodna lokalizacja, a także współpraca z Vhaelarem Mocnym. Jako Kapitan Korpusu Ochrony Pogranicza był zainteresowany nabyciem odpowiednich mundurów, płaszczy, futer, czapek oraz sakiewek czy pasów. Astennie zaś udało się utworzyć w Foeduum, Mieście Przeznaczenia filię swojego sklepu „Złota Szata”.

4. Lista NPC, którzy ją zamieszkują:
Właścicielka sklepu: Astenna Marvill [1103]
Ochrona:
– Wynajęci najemnicy, silnoręcy czy wojownicy.
Pozostali pracownicy:
– Chłopiec na posyłki Nesild (NPC)
– Skryba (księgowy) Atsulor (NPC)
– Krawcowa Esmera (NPC)
– Krawiec Rivor (NPC)
– uczeń krawca Bratin, chce zostać czeladnikiem (NPC)

5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać:
– kot Nezmos, aby skutecznie zapobiegał pojawieniu się myszy czy szczurów;
– typowe rośliny ozdobne, doniczkowe, aby upiększyć wnętrze sklepu.

6. Lokacja zakupiona za 15 564 257 sztuk złota przez ród Marvill.

Autorka Volana Marvill

Wpisy z osi czasu Astenny:

11 Naqariona 4360 roku Cesarstwo, Azeloth, „Złota Szata”
W dniu swoich dwudziestych urodzin Astenna otrzymuje w prezencie dokument potwierdzający, że staje się od tej chwili właścicielką „Złotej Szaty”, sklepu i zakładu krawieckiego w jednym. I choć na początku swej działalności sklep słabo prosperował, to po pięciu latach jego właścicielka otrzymała przydomek „kupieckiej baronowej”.

27 Sakhala 4362 roku Cesarstwo, Azeloth
W tym dniu Astenna odkrywa przez przypadek, jak się okazało, długo skrywany przed nią sekret. Tak naprawdę jest córką Iteana oraz Mayilenny von Marvill i jest szlachcianką. Dla niej ta nowina jest wstrząsem. Dziewczyna postanawia dowiedzieć się całej prawdy o swych przodkach. Jej życie się teraz zmieni, ale czy stan szlachecki odmieni Astennę?

11 Webala 4363 roku Wolne Miasto Foeduum
Astenna przybywa do nowo powstającego miasta. Na jej decyzję, aby nawiązać kontakty handlowe właśnie w tym miejscu miała wpływ przede wszystkim dogodna lokalizacja, a także współpraca z Vhaelarem Mocnym. Jako Kapitan Korpusu Ochrony Pogranicza był zainteresowany nabyciem odpowiednich mundurów, płaszczy, futer, czapek oraz sakiewek czy pasów. Astennie zaś udało się utworzyć w Foeduum filię swojego sklepu „Złota Szata”.