Kosmologia Fallathanu – 21.09.2011

Jest to pierwszy skondensowany opis kosmologii Fallathanu. Wisiał on na wiki GW jeszcze jak ta istniała. Corvus, który robił korektę tekstu był PMG przez jakiś czas oraz MG.


Księga Otwarcia czyli o początku Światów

Początek zawsze jest najtrudniejszy, nieważne jaki cel chcemy osiągnąć zawsze najtrudniej zacząć. Nie inaczej zaczął kształtować się Bezmiar. Dawniej istniał jako bezbrzeżna pustka, tajemnicza i mroczna, jednak potem doszło do Nawiedzenia i Początku Dziejów. O Nawiedzeniu niewiele wiadomo, z tego co udało się ustalić poza Bezmiarem istnieje inna przestrzeń, nazwana Kresem, w której toczy się odwieczna walka między kipiącymi energiami tzw. Potęg. Podczas Nawiedzenia, energia Potęg przedarła się do Bezmiaru dając początek wszystkiemu, był to Początek Dziejów. Początek ten był chaosem, który rozdarł spokojną egzystencję Bezmiaru. Ogromna ilość nieznanej energii rozlała się po nim, wypełniając jego pustkę. W wielu miejscach Bezmiaru powstały Bramy Światów, którymi dostały się do niego Potęgi. Bramy jednak zamknęły się w pewnym momencie, przez co Potęgi nie mogły już uzupełniać swojej energii a wojna między nimi zelżała. W wyniku walk Potęg zaczęły powstawać skupiska dziwnej energii, która odpychała od siebie każdą inną energię. Były to wielkie obłoki białej masy, Mgławice, wewnątrz których tworzyć się zaczynały nowe Światy. Mgławica obracając się wokół własnej osi, tworzyła kulę, która zaczynała od środka pustoszeć tworząc jak gdyby pustą bańkę zwaną Sferrum. Na tak przygotowanym gruncie pojawiało się życie. Nie odkryto jeszcze skąd się ono wzięło, jednak jak mówi jedna z teorii, Potęgi są inteligentnymi formami i mimo iż ich walka nie jest dla nas zrozumiała, toczą ją z konkretnego powodu. Tak samo Mgławica jest inteligentną energią, która za cel obrała sobie tworzenie tego co swymi działaniami zniszczyły inne Potęgi. Buduje i chroni, jednak nie do końca i nie na zawsze. Mgławica tylko w początkowej fazie tworzenia Sferrum jest w stanie przeciwstawić się sile innych Potęg, później następuje stopniowa degeneracja stworzonego przez nią Świata a w ostateczności ulega on zniszczeniu a skumulowana w nim energia powraca do którejś z walczących sił. Mimo wszystko jest to proces, który trwa setki tysięcy lat i inteligentne formy życia zamieszkujące dany Świat mają szansę z niego uciec, przed zniszczeniem, przenosząc się na inny, młodszy. Tak właśnie było z nami. Obecnie zamieszkiwany przez nas Świat jest już 2702 Światem. Poprzednie zostały wchłonięte przez morze kipiącej energii.

Tenau – O rasie

Nasz rasa jest jedną z pierwszych powstałych u Początku Dziejów, oczywiście nie jedyną nad czym strasznie bolejemy. Aby w pełni zrozumieć dlaczego, należy wspomnieć o charakterze Bezmiaru i o tym jak bardzo zmieniło go Nawiedzenie. Bezmiar nie jest dobry ani zły, jest bezkresną pustką, która gdyby się nad tym głębiej zastanowić nie istniała. Bezmiar zaczął tak naprawdę istnieć w momencie pojawienia się Potęg. Nadały one mu charakter oraz kierunek. Stał się poligonem, na którym ścierały się energie. Wygląd Bezmiaru po Nawiedzeniu można porównać do kipiącego wrzątku, przy czym wrzącą substancją są energie Potęg stale się ze sobą mieszające oraz zwalczające. Tam gdzie do zwarcia zostanie użyta ogromna ilość energii powstaje Mgławica, która uspokaja w tym rejonie walczących, działa jak magnes o przeciwnym biegunie niż otoczenie. Mgławica może być zaliczana do potęg jednak jej charakter jest inny, pozytywny, twórczy, bezinteresowny i ułożony w przeciwieństwie do chaotycznego, destruktywnego charakteru innych Potęg. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ jak się okazało nie tylko Mgławica może tworzyć Sferrum, inne Potęgi również posiadły taką możliwość. Nikt nie będzie w stanie ustalić jak się to dzieje, jednak Mroczne potęgi również mogą tworzyć Światy i nadawać im kierunek, niestety kierunek ten jest oczywiście sprzeczny z kierunkiem nadanym przez Mgławicę, jest chaotyczny i destruktywny tak jak Potęgi, które je tworzą. Mroczne Sferrum są niezbadanymi Światami. Jak dotąd nie powrócił nikt wysłany na wyprawę badawczą w takie rejony, dlatego zaniechano jakichkolwiek prób. Tymczasem Mroczne Sferrum również wysyłają swoich badaczy na nasze Światy, stąd poznaliśmy rasę Neuwrath, z którą stoczyliśmy już niejedną wojnę. My jesteśmy rasą pokojowo nastawioną do każdej innej, jednak Neuwrathczycy stworzeni są tylko po to by niszczyć, tylko dzięki ogromnemu poświęceniu byliśmy w stanie przetrwać pierwszą wojnę z nimi, od tamtego czasu jednak nauczyliśmy się wiele i jesteśmy w stanie stawić im czoła. Rasa Neuwrath nie jest jedyną jaką spotkaliśmy na swej drodze. Spotykaliśmy tez inne rasy na Dobrych Sferrum jednak nie byliśmy w stanie ingerować w ich Światy. Dlaczego? Opiszę w dziale Skupienie Energii. Obecnie Tenau zamieszkują Sferrum Ailandae. Jest to spokojny, młody Swiat, z którego możemy bez problemu prowadzić nasze wyprawy badawcze. 

Sferrum – bańka Świata

Co się dzieje w Sferrum zaraz po powstaniu nikt nie wie. Prawdopodobnie to co powstanie jest zależne od ilości energii użytej podczas powstawania Mgławicy. Zadziwiające jest to z jaką dokładnością i podobieństwem budowane są kolejne Światy, mimo iż powstają bardzo daleko od siebie. Być może Potęga działa wg określonego wzorca.
Zaraz po utworzeniu kuli Sferrum, tworzone jest kilka charakterystycznych elementów: 

  • Luminus – Księżyc Sferrum, jest to wypełniona ciemną energią kula, która krąży po tej samej orbicie co Solimus, 
  • Solimus – Słońce Sferrum, krąży po tej samej orbicie co Luminus jednak jest zawsze po przeciwnej stronie. 

Dwa te elementy są jakby symbolem jaki Mgławica pozostawia po sobie. Jeden symbolizuje chaos, destrukcję oraz mrok a drugi światło, kreację oraz spokój. Jest to ukłon w stronę Mrocznych Potęg, które jednak nie są tak łaskawe tworząc swoje Światy, które posiadają tylko Luminus. Takie Swiaty są niewidoczne w Bezmiarze. 

  • Terrum – tworzony jest tez kontynent, na którym powstają góry, oceany, morza, doliny itd, jest to miejsce na którym rozwija się życie. 
  • Barrum – jest to płynna masa, po której porusza się Terrum, łagodzi ona tarcie jakie tworzy się podczas ruchu Sferrum wokół własnej osi. Są miejsca gdzie Barrum jest bardzo mało, tam często Terrum ściera się z powłoką Sferrum powodując trzęsienia ziemi. 


Wnętrze Terrum jest niestabilne ze względu na ilość użytej do jego tworzenia energii, powoduje to częste wybuchy wulkanów na powierzchni oraz ruchy skorupy, tworzą się nowe morza, góry a niszczą stare. 


Powierzchnia Sferrum jest przezroczysta, dlatego do powierzchni Terrum dociera Światło słońc innych Sferrum rozsianych po Bezmiarze. Te migotliwe światełka nazywane są gwiazdami. Migoczą dlatego, ponieważ często orbita słońca przebiega za Terrum ukrywając na jakiś czas swoją obecność przed obserwatorem. Sferrum to naprawdę piękny twór, czas jego życia jest różny, te najstarsze powstałe na Początku Dziejów już nie istnieją, ich miejsce zajęły nowe Światy, które bardzo dynamicznie się rozwijają. 

Skupienie Energii

Energia jest tym co wypełnia Bezmiar, bez niej nie zmieniłoby się nic. Determinuje ona powstawanie Sferrum oraz ich niszczenie. Jest ona wszystkim co tworzy i wszystkim co niszczy za razem. Jednak nie jest ona zawsze i wszędzie taka sama. Potęgi stale walczą ze sobą mieszając swoje zapasy energii w bitwie. Tworzy to mieszanki o różnych konsystencjach i zabarwieniu. Mieszanka, która towarzyszyła Początkowi Dziejów bardzo różni się od tej jaka obecnie tworzy Sferrum. Nie jest to do końca jasne ale zdaje się, że wojna Potęg nieraz słabnie a nieraz wybucha ze wzmożoną siła. Zużywana jest wtedy różna ilość, różnej maści energii. Sprawia to iż istnieje pewna przepaść miedzy Światami, które powstały dawno temu a tymi powstałymi niedawno. Głównym tego powodem jest właśnie Skupienie Energii. Dawne Sferrum skupiały w sobie o wiele większe ilości energii niż jest to czynione obecnie. Co za tym idzie egzystują one na trochę innych zasadach. Widać to znacznie na przykładzie naszej rasy i tych nowych, które spotykamy. Jako przybysze w ich światach nie jesteśmy nawet zauważani, dla nich poruszamy się zbyt szybko by nas mogli zobaczyć, mamy tez ogromny wpływ na ich świat, możemy go dowolnie kształtować. Jest to niesamowite, nasza energia jest w stanie zmieniać inną energię zupełnie jakby chodziło o rzeźbę lub coś podobnego. Często zabobonne rasy nazywają nas Bogami. Jest to poniekąd prawdą, możemy za nich uchodzić jednak nie leży w naszej naturze taka praktyka. Nasze społeczeństwo jest równe z natury i tak traktujemy inne ludy. Zazwyczaj pomagamy oraz nauczamy nierozwinięte rasy o Bezmiarze oraz Potęgach, jednak nie zawsze chcą tego słuchać uważając nas za kłamców. Wyraźnie widać w takich rasach odbicie Mrocznych Potęg, widocznie Neuwrath dotarli do nich pierwsi. Dlaczego nie niszczą takich kultur? Przyczynę znamy bardzo dobrze, z tego samego powodu dla którego my nie możemy ich zmusić do przyjęcia naszej prawdy, mimo iż potrafimy kreować energię nie potrafimy jej niszczyć. Neuwrath tez tego nie potrafią. Skupienie Energii nazywa się też magią. Na różnych Światach istnieją istoty, które potrafią czerpać energię z otoczenia i używać jej wg własnego uznania. Energia ta ma różne podłoże i może w różny sposób wpływać na otoczenie. Nasza rasa nie zajmuje się badaniami na ten temat, ponieważ magia nas nie interesuje. Jedynie do czego jest nam potrzebna to podróże między Sferrum, jest to proces niebezpieczny oraz wymagający dużych nakładów energii, dlatego zwykle gromadzimy energię w Świecie który zamieszkujemy by móc w odpowiednim momencie użyć jej by przenieść wszystkich obywateli na inny Świat gdy nasze Sferrum dobrnie do końca żywota. Czasem jednak wysyłamy grupy na odległe Światy by prowadziły tam badania oraz szukały kolejnego miejsca do zasiedlenia. Tacy Tenau nigdy już nie wrócą do nas, komunikują się z nami za pomocą wizji, oraz telepatii. Często od grup rozpoznawczych nie dostajemy już żadnych wiadomości, na takie Światy nie wysyłamy więcej nikogo.

O istocie wiary

Mimo tysięcy lat istnienia jest rzecz, która nie daje nam spokoju. Mimo naszego umiłowania nauki nie mogliśmy nigdy rozszyfrować czegoś co wiele spotkanych ludów nazywa Wiarą. Być może wiara jest związana z Kresem, lub Zapomnianym Wymiarem, z którego pochodzą Potęgi. Jest to tajemnica, której nie potrafimy odkryć. W każdym razie Wiara wpływa na Sferrum, czasem pozwala na kształtowanie energii. Właśnie dlatego Neuwrath często wpędzają słabo rozwinięte kultury w Mroczne Wierzenia, które jeśli opanują większość populacji doprowadzają do przejęcia Sferrum i w efekcie pochłonięcia jego energii przez Potęgi. Wiara jak gdyby pozwala nierozwiniętym rasom dotrzeć do ukrytej w nich energii, której nie powinni nigdy odkryć. Istnieje tez teoria wg której Wiara pozwala połączyć się z Ukrytym Wymiarem i czerpać energię wprost z niego. Jest to co najmniej przerażające ponieważ Ukryty Wymiar jest źródłem niewyobrażalnej mocy. 


Koniec zapisków. 

Religie Fallathanu oraz istota Wiary

Nawet pradawni Tenau nie rozumieli źródła wiary oraz tego jak wielki wpływ ma na Sferrum. Wiara mogła doprowadzić do zniszczenia lub ocalenia Świata, jest to siła potężna, mimo to nie wiadomo na jej temat zbyt wiele. 

Aby zrozumieć istotę wiary musimy się cofnąć do początku. Na Początku Bezmiar był pustką, jednak Potęgi nadały mu kierunek i charakter, swoim istnieniem udowodniły też, że prócz Bezmiaru istnieje inny Świat, równoległy. Był on domem Potęg, które właśnie tam rozpoczęły swoją walkę. Tenau na początku wysnuli teorię jakoby istniała pra-energia, Da-ar, dzięki której powstały Potęgi i która wypchnęła je z rodzinnego Świata do Bezmiaru ponieważ nie mogła przywyknąć do wiecznej walki. Teoria ta jednak została obalona przez uczonego Tumnara, który odkrył prawdziwa naturę Magii a tym samym Potęg. W wyniku badań okazało się iż Potęgi są fragmentami jednej wielkiej całości, co więcej posiadają zakodowany charakter i w związku z tym zmierzają w zupełnie różne strony. Oznacza to iż Potęgi nie zostały stworzone, nie wyjaśnia to jednak kwestii drugiego wymiaru. Wszelka energia pochodzi właśnie z niego i jak zostało potwierdzone wiara ma ścisły związek z tym wymiarem. Wiara jest jakby nicią, która łączy ten świat z Wymiarem Nadrzędnym, zwanym też Zewnętrznym. Tutaj pojawiła się śmiała teoria jakoby Bezmiar był też Sferrum tylko większym i rozleglejszym, który został wypełniony przez Potęgi, będące siłami tworzenia i niszczenia, zmiany. Jednak potwierdzenie takiej hipotezy jest niestety niemożliwe w związku z tym iż Bezmiar jest zbyt wielki aby go zbadać choćby w zadowalającej części. Wiara zaś jest miniaturową Bramą Światów, która uzupełnia energię danej Potęgi. Aby to lepiej zrozumieć potrzebny jest przykład: Potęgi podczas walki tworzą mgławice, która składa się z energii tychże Potęg. Mgławica jest tworem wspólnym, w którym wymieszane są różne energie. W zależności której energii jest więcej taki powstaje Świat (mroczne Sferrum tworzone są zazwyczaj przez destrukcyjne energie Darogh (opis w dziale Poznane Potęgi)). Jeśli Neuwrath powstali na mrocznym Sferrum to ich wiara będzie zwiększała moc Potęgi Darogh a tym samym jej destrukcyjną siłę oraz udział w tworzeniu nowych Sferrum. To dlatego krzewienie niszczycielskich kultów jest tak opłacalne z punktu widzenia Neuwrath, tak samo z punktu widzenia Tenau opłacalne jest krzewienie wiedzy o Bezmiarze oraz uczulanie na niebezpieczeństwo płynące z wierzeń. Wiara może wypaczyć pierwotny charakter wierzącego, zmienić dobrego człowieka w mroczną postać, która chce tylko niszczyć. 

Nić wiary – stała się podstawą istnienia Potęg w Bezmiarze. Wraz z zamknięciem Bram Światów, Potęgi pozostały bez możliwości uzupełnienia energii potrzebnej do toczenia wojny. Prawdopodobnie wtedy zaczęły powstawać Mgławice. Nie jest jasne czy to Potęgi wykształciły ten mechanizm czy został on stworzony przez siły zewnętrzne. Druga opcja jest o wiele bardziej prawdopodobna, ponieważ to Ajshos odpowiada za powstawanie inteligentnych istot na Sferrum. Dzięki tym istotom, a właściwie dzięki ich wierze, Potęgi uzyskują z Kresu energię potrzebną do kontynuowania walki. Nie wiadomo jaki z tego pożytek ma Ajshos. 


Każda wierząca istota łączy się z Zewnętrznym Wymiarem nicią wiary, która za pośrednictwem duszy nieustannie przelewa do ciała energię pochodzącą bezpośrednio z Kresu. Jest ona czysta, nieukierunkowana, bezosobowa w swej pierwotnej postaci. Dopiero dusza kształtuje ją podług charakteru tego, w kogo zostanie ona wlana. Ciało jednak ma ograniczone możliwości gromadzenia tejże energii, jego potencjalna pojemność natomiast jest wyznacznikiem długości życia danej rasy – im więcej energii Kresu jest w stanie zgromadzić, tym żywot dłuższy. Wraz ze śmiercią energia ta nie ulatuje. Pozostaje ona w materii budującej ciało i wraz z jego rozkładem rozlewa się na Sferrum, by po jego rozpadzie rozlać się po Bezmiarze. Uzyskana w ten sposób energia zasila walczące ze sobą Potęgi i zwiększa jej szanse na zwycięstwo. To dlatego tak ważne dla kultystów jest zdobycie jak największej liczby wyznawców. Każda z religii stosuje inną taktykę pozyskiwania materiału na członków np. kulty sprzyjające Darogh po prostu zabijają swoich konkurentów a tym których oszczędzą oferują swoją wspólnotę. 


Autor: Thoran, poprawki: Corvus